WBCA Summer All State Teams, 2013
Player of the Year: Austin Jones, Wauwatosa West
Coach of the Year: Tom Farina, New Berlin West
Assistant Coach of the Year: Jack Ward, Wauwatosa West
1st Team
- Pitcher - Colton Poellinger - SR - Homestead
- Pitcher - Austin Jones - SR - Wauwatosa West
- Catcher - Nathan Roethle - SR - Slinger
- Infielder - Elijah Goodman - JR - Brookfield Central
- Infielder - Hayden Krimmer - SR - Oak Creek
- Infielder - Blake Fleischman - SR - Germantown
- Infielder - Zach Cain - SO - Plymouth
- Outfielder - Zack Henderson - JR - Greendale
- Outfielder - Drew Worth - SR - Brown Deer
- Outfielder - Christian O'Donnell - SR - Cedar Groved
- Utility - Keith Koehn - SR - Kettle Moraine
2nd Team
- Pitcher - Josh Serio - SR - Whitnall
- Pitcher - Josh Breider - SR - Muskego
- Catcher - Luke Held - JR - Plymouth
- Infielder - Allen Peill - SO - New Berlin West
- Infielder - Brett Krause - SR - Menomonee Falls
- Infielder - Jordan Kuczynski - SR - Germantown
- Infielder - Nate Heilli - JR - Sheboygan Falls
- Outfielder - Vinson Mulvey - SR - Milwaukee Pius XI
- Outfielder - Benny Serres - JR - Arrowhead
- Outfielder - Marcel Mundt - SR - West Allis Hale
- Utility - Jonathan Stiever - SO - Cedarburg
Honorable Mention
- Cal Stefanzyk - JR - Sheboygan Lutheran-Koehler
- Ryan Scheible - SR - Plymouth
- Austin Wolf - JR - Kettle Moraine
- Griffin Lynch - SR - Brookfield East
- Brendan Bullock - JR - Milwaukee Pius XI
- Noah Fink - SO - Sheboygan Lutheran-Koehler
- Choo Weisflog - JR - Grafton
- Jeremy Wichman - SO - Ozaukee
- Clay Henning - JR - Plymouth
- Riley Richarz - JR - Brookfield Central
- Ben Carpenter - SR - Wauwatosa East
- Nick Kanavas - SR - Brookfield East
- Jake Schimenz - SR - Brown Deer
- Tyler Willeford - SO - Plymouth
- Alex Nennig - SR - Grafton
- Dakota Slone - JR - Oak Creek
- Evan Marlowe - SR - South Milwakee
- Dom Nabak - SR - Kettle Moraine
- Jake Shomin - JR - Catholic Memorial
- Tyler Hartman - JR - Oostburg
- Nick Lukas - JR Grafton
1st Team All-State Academic
- Nate Tures - Sheboygan Lutheran-Koehler
- James Wiesnethan - Sheboygan Falls
- Mike Raeder - Sheboygan Falls
- Nate Helli - Sheboygan Falls
- Mike Bonner - Sheboygan Falls
- Luke Held - Plymouth
- Marcel Mundt - West Allis Hale
- Matt Hargreaves - Oak Creek
- Dakota Slone - Oak Creek
- Cole Hernikl - Menomonee Falls
- Justin Johnson - Menomonee Falls
- Jimmy Kolz - Menomonee Falls
- Brendan Paule - Menomonee Falls
- Josh Meidl - Menomonee Falls
- Mickey Morgan - Wauwatosa West
- Joey Szopinski - Germantown
- Blake Fleischman - Germantown
- Alex Nennig - Grafton
- Nate Lukas - Grafton
- Colton Poellinger - Homestead
- Ben Binversie - Homestead
- Max Heinrich - Homestead
- Jake Bjorkland - Slinger
- John Sprayberry - Slinger
- James Boden - Slinger
- AJ Emrich - West Bend West
- Cole Stasiak - Whitefish Bay
2nd Team All State Academich
- Jake Wollock - Cedarburg
- Mike Woelky - Cedarburg
- Taylor Grimm - Cedarburg
- Mike Fortman - Franklin
- Hayden Krimmer - Oak Creek
- Ben Carpenter - Wauwatosa East
- Ben Joyce - Wauwatosa East
- Steffen Uhrich - Wauwatosa East
- Austin Jones - Wauwatosa West
- Willie Belknapp - Wauwatosa West
- JJ Belknapp - Wauwatosa West
- Clay Henning - Plymouth
- Luke Hoinacki - Plymouth
- Jordan Kuczynski - Germantown
- Ryan Anderson - Germantown
- Tyler Crass - Nicolet
- Nathan Roethle - Slinger
- Grant Menard - Whitefish Bay