skip navigation
Home Contact Us Join WBCA Camps & Clinics Coaching Positions WBCA Awards Games Wanted WBCA All-State Teams Calendar

WBCA Awards

WBCA Men of the Year

  • 2016 Marty Paulsen - Fond du Lac
  • 2015 Marcus Hanel - Milwaukee Brewers
  • 2014 Mike Jirschele - Clintonville-Kansas City Royals
  • 2013 Mark Fuller - Cumberland
  • 2012 Matt Erickson - Wisconsin Timber Rattlers - Appleton
  • 2011 Mark Attanasio - Milwaukee Brewers
  • 2010 Steve Schmidt - Madison Mallards
  • 2009 Ron Kading - Potosi
  • 2008 Tim O’Driscoll - Arrowhead
  • 2007 Tom Meyer - Milwaukee 
  • 2006 Gerry Davis, Bruce Froemming, Tim Tschida - WI MLB Umps
  • 2005 John Vodenlich - UW-Whitewater
  • 2004 Don Hawkins – Appleton
  • 2003 Damian Miller – Chicago Cubs - West Salem
  • 2002 Terry Ryan – Minnesota Twins - Janesville
  •             Jarrod Washburn – California Angels - Webster
  • 2001 Craig Counsell – Arizona Diamondbacks -Whitefish Bay
  • 2000 Bob Uecker – Milwaukee Brewers - Milwaukee
  • 1999 Gordie Gillespie – Ripon College
  • 1998 Rusty Helland – Webster
  • 1997 Alan “Bud” Selig – Milwaukee Brewers - Milwaukee
  • 1996 Mike Dee – University of Minnesota - La Crosse
  • 1995 Joe Waite – Cumberland
  • 1994 Frank McCormick – WIAA
  • 1993 Ken Kirby – Edgerton
  • 1992 Denny Moyer – Sheboygan
  • 1991 Tom O’Connell - Milwaukee Pulaski
  • 1990 Bob Gifford – Wausau West
  • 1989 Mark Fuller – Cumberland

WBCA PLAYERS OF THE YEAR

(Through 1993 the “WBCA” and the “United States Baseball Federation” both selected a Wisconsin Player of the Year.)

1987 – George Williams – La Crosse Central – USBF 
1988 – NA 
1989 – Dean Crueger – SPASH (Stevens Point) – WBCA
            Jeff Thelen – Janesville Craig – USBF
1990 – Jeff Messenger – Marinette – WBCA 
1991 – Tim Jorgenson – Luxemburg-Casco – WBCA 
1992 – Neil Dussault – Oconomowoc – WBCA
            Steve Grzeszkiewicz – Franklin – USBF
1993 – Francisco Jaramillo – Racine Case – WBCA
            Mark Ince – Unity – USBF
1994 – Andy Thompson – Sun Prairie
            Matt Erickson – Appleton West
1995 – Brad Pautz – Reedsville
1996 – A.J. Stoffels – Sauk Prairie
1997 – Kurt Vitense – Sun Prairie
1998 – Luke Short – Chippewa Falls
1999 – Marcellus Dawson – Wauwatosa East
2000 – Jay Gagner – Cumberland (spring)
            Zac Walter – West Bend East (summer)
2001 – Ryan Gehring – Burlington Catholic Central (spring)
            Johnny Meier – West Allis Central (summer)
2002 – David Schultz – Westby (spring)
            Mike Rohde – Brookfield Central (summer)
2003 – Ryan Zink – Madison LaFollette (spring)
            Rob Brockel – Milwaukee Marquette (summer)
2004 – Tyler Techlin – Fox Valley Lutheran (spring)
            Tyler Beranek – Waukesha South (summer)
2005 – Kevyn Feiner – Sun Prairie (spring)
            Tony Butler – Oak Creek (summer)
2006 – Cole Kraft – Menomonie (spring)
            Ross Hellenbrand – Middleton (spring)
            Jeff Donovan – Wauwatosa East (summer)
2007 – Phil Isaksson – Eau Claire North (spring)
            Blake Berger – New Richmond (summer)
2008 – Brad Schreiber – Kimberly (spring)
            Paul Hoenecke – West Bend West (summer)
2009 – Brad Schreiber – Kimberly (spring)
            Ryan Schilter – West Bend West (summer)
2010 – Bobby Juan – La Crosse Central (spring)
            Ryan Solberg – Waukesha West (summer)
2011 - Tyler Herman - Eau Claire North (spring)
            Alex McRae - New Berlin Eisenhower (summer)
2012 - Josh Baker - University School of Milwaukee (spring)
            Brian Keller - Germantown (summer)
2013 - Scott Schreiber - Kimberly (spring)
           Austin Jones - Wauwatosa West (summer)
2014 - Mitch Stalsberg - Viroqua (spring)
           Parker Sniatkowski - Milwaukee Marquette (summer)
2015 - Shane Coker - Athens (spring)
            Rudy Rott - La Crosse Aquinas (spring)
            Logan Wonn - Oconomowoc (spring)
            Doran Turchin - Oak Creek (summer)
2016 - DI: Gavin Lux - Kenosha Indian Trail
            DII: Nick Winter - Milwaukee Lutheran 
            DIII: Zach Pronchinske (Arcadia) and Ryan Gassner (Marathon)
            DIV: Jacob Heubsch (Ithaca)
          Summer: Ty Weber (Menomonee Falls)

 

 

WBCA DISTINGUISHED SERVICE AWARDS

1996 – Dr. Tim Twohig – Fond du Lac

            Jim Dimick – St. Olaf College
            Gary Siebold – St. Croix Central
1997 – NA
1998 – Donald “Gus’ Burwell – Madison
            Frank Caliendo – New Berlin West
            Jim Brey – Milwaukee
            Dave Vander Plass – Appleton
1999 – Ron Kading – Potosi
            Lee Dahlberg – Watertown Prep
            John Gurholt – Appleton
            Dave Andrew – Fond du Lac
            Jim Guy Jr. – Cottage Grove
            Tom Carney – Kimberly
2000 – Dick Koehler – Weyerhauser
            Jay Buckley – LaCrosse
            Frank Thornton – LaCrosse
            Ed Krcmar – Ashwaubenon
            Don Hawkins – Appleton
            Robert Anderson – Milwaukee
2001 – Ron Krohn – Madison
            Mike Kaczmarek – Oconto Falls
            Dave Smith – Oconomowoc
            Jeff Beardsley – Elkhorn
            Doug Johnson – West Allis/West Milwaukee
2002 – Pat and Ken Gratz – Monroe
            Terry Schmidt – South Milwaukee
            Jack Frank – Ripon
            Jim Hamilton – Kenosha
2003 – Dave Reith – Burlington Catholic Central
            Paul Roth – Neenah
            Emil Belich – Milwaukee
2004 – Bob Grise – Franklin
            Rusty Helland – Baldwin-Woodville
            Roger Larson – Elkhorn
            Tom Nygaard – Appleton
            Stan Torstenson – Genoa City
2005 – Francis Gorst – Cross Plains
            Jerry Krueger – Oshkosh
            Bud Milroy – Burlington
            George Roman – Stevens Point
            Russ Tibbits – Eau Claire
2006 – Mark Attanasio – Milwaukee Brewers
            Jim Fuhs – Manitowoc
            Charlie Harris – ProLine
            Greg Mueller - Madison 
2007 – Jerry Augustine – UW-Milwaukee
            Tim O’Driscoll – Hartland Arrowhead
            Gary Polczynski – West Allis
2008 – Dick Tomashek & Victor Herbst – Beaver Dam
            Marv Kohlbeck – Pittsville
2009 – Bob Wilcox – Fond du Lac
            John Feldner – McFarland
            Lee Schierkolk – Prairie Farm
            Mike Morris – Unity
            Jerry Guth – Algoma 
2010 – Jim Coenan – La Crosse
            Zach Thiel – La Crosse
            Bill Smith – Minnesota Twins GM
2011 – Dan Langlois – Eau Claire
            Dan Lukes – De Pere Legion/St. Norbert’s College
            Ken Kluck – Hartford
            Eliot Chertek – Menomonee Falls
            Joe Vitcenda – Royall

2012 - Ken Bigler Sr. - Brookfield
           Dallas Eggers - Prescott
2013- Tony Gerharz (Oshkosh West)
          
Jim Nonn (Middleton-Cross Plains)
          
Larry Villiard (Bruce)
         
Robert Wirth (Milwaukee)
2014 - Dick Imrie (Burlington)
           Tom O'Connell (Burlington)
           Bob Vitense (Sun Prairie)
           Mark Weber (Howards Grove)

          Don Williams (Hortonville)
2015 - Brian Artac (Merrill)
           Wayne 'Red' Kastner (Portage)
           Rick Schabowski (Milwaukee)
2016 - John Ball (Somerset)
           Steve Block (Ellsworth)
           Jeff Eberle (Beaver Dam)
           Dennis Kostac (Green Bay)
           Gary 'Rock' Lawrynk (La Crosse)
          Bob Wickman (River Valley)

 

WBCA MEDIA PERSON OF THE YEAR

1984 – Don Friday – Stevens Point

1985 – Randy Allen - WIAA
1986 – Craig Handel
1987 – Jeff Potrykus – Milwaukee Journal
1988 – NA 
1989 – Dwayne Mosley – WQOW-TV, Eau Claire
1990 – Bob Lamb – LaCrosse Tribune
1991 – NA
1992 – Dave Wedeward – Janesville Gazette
1993 – Tim Harty – Green Bay News Chronicle
1994 – Gary Clausius – Fond du Lac Reporter
1995 – Mark Stewart – Milwaukee Journal/Sentinel
1996 – Lee Fensin – Waukesha Freeman
            Bob Samuelson – Edgerton Reporter
            Mark Massoglia – Antigo Daily Journal
1997 – Dick Bender – Hayward
1998 – Chad Michaels – WDOR, Sturgeon Bay
1999 – Todd Hansen – Milwaukee Journal/Sentinel
2000 – Kurt Mayer – WXCE, Amery
2001 – Steven L. Tietz – CNI Newspapers
2002 – Gregg Hagen – Hagen Sports Network
            Bob Dohr – WBKV, West Bend
2003 – Jody Korch – Marinette Star Eagle
            Dave Newman – New Richmond News
2004 – Dave Boehler – Milwaukee Journal/Sentinel
2005 – Greg Bender – WQPC/WPRE, Prairie du Chien
            Dan VanderPas – Appleton Post Crescent
            Andy Horschak & Jeff Zampanti – Kenosha News
2006 – Burke Griffin – WFRV TV5 – Green Bay
2007 – Gary Gilbertson – WVRQ – Viroqua
            Brad Preder & Tim Muma – “Inside the Park” – Time Warner
                     Sports
2008 – Bob Bradovich – WAQW-TV – Eau Claire
            Gene Dilisio – WDLB AM & WOSQ FM – Marshfield
            Gary McKenzie – Dodgeville Chronicle
2009 – Doug Whiteley – Fond du Lac Reporter
            Nick Zizzo – Wisconsin State Journal
            Aaron Wilberding – “Preps On The Net”
2010 – Judy Steffes – Preps On The Net
            Dennis Semrau – Wisconsin State Journal
2011 -
2012 - Dave Boehler - Milwaukee Journal Sentinal
           Lee Lawrenz - Kewaunee County News
2013 - Ricardo Argueillo - Appleton Post Crescent
2014 - Dan Mike - Waukesha Freeman
            Justin Hull - WSCO Radio Appleton
2015 - Joe Niese - Eau Claire
2016 - Karl Raymond - Sun Prairie
            Mike McGivern - Milwaukee

WBCA VOLUNTEER COACH OF THE YEAR

(Through 1996 this was the “United States Baseball Federation Volunteer Amateur Coach”.)

1987 – Jay Buckley
1988 – NA 
1989 – Dave Emmers – Menasha
1990 – NA
1991 – NA
1992 – Jim Santarelli – Kenosha
1993 – Bill Woosencraft – Green Bay
1994 – Dick Argall – Belmont
1995 – John “Hoot” Utnehmer – Sturgeon Bay
1996 – Greg Pfarr – Kenosha
1997 – Pat Reilly – Dodgeville
            Larry Nelson – Ashwaubenon 
1998 – Don Gray – Cumberland
1999 – Steve Dunn – West Allis
2000 – Francis Gorst – Cross Plains
            Ray Sikes – Waukesha
2001 – Harv Tomter – Eau Claire
2002 – Robert E. Larson – Park Falls
2003 – Kirk Gardner and Andy Stack – Waukesha Blazers
2004 – Daniel Lukes – DePere
            Mike Leahy – St. Croix Falls
2005 – Jim Huebner – Prescott
            Rick Pankow – Hortonville 
2006 – Jim “Whizzer” White – Oshkosh Legion
2007 – Burt Ekern – Chaseburg-Coon Valley Blues
2008 – Paul Dimmig – Middleton
            Shane Jahns – Fond du Lac
2009 – Fred Volker – Middleton 
2010 – Tom Carney – Kimberly
            Mike Cullen – Sun Prairie
2011 - 
2012 - John Westfall - Marathon
2013 - Jeff Block - Wisconsin Club Baseball
2014 - Kent Adler - Madison West
            Bob Hegeholz - Bruce
2015 - Ron Carpenter - Wausau River Rats
            Mike Subotich - Wilson Park Little League & Milwaukee Hamilton HS
2016 - Pete Swanson - Viroqua Legion

WBCA “KEN KIRBY” UMPIRE OF THE YEAR

(Prior to 1997, this was known simply as the “Umpire of the Year”. After the death of Ken Kirby the award was renamed in his honor.)
1984 – Chico Ruiz
1985 – Ken Kirby - Edgerton
1986 – Frank Chalupa
1987 – Ted Harris - Viroqua
1988 – Paul Feldhausen - Madison 
1989 – Jerry Olm – Appleton
1990 – Tom Sorenson – Nekoosa
1991 – NA
1992 – Ron Meister – Marshall
1993 – John Fueling – Cambridge
1994 – Bill Gipp – Spooner
1995 – Paul Dengel – Milwaukee
            Tim McIntyre – Darlington
            Dave Hoffman – Menomonie
1996 – Paul Eckert – West Allis
1997 – Gary Kalkopf – West Allis
1998 – Dan Hoffman – River Falls
1999 – Jerry Chepil – Ladysmith
2000 – Lee Button – Neenah
2001 – Gil Jelinek – Monroe
            Joe Jilek – Greenwood
2002 – Kirk Kaul – Hustisford
2003 – Arvo Britten – Wausau
2004 – Ty Rogers – Cameron
            Pete Jaskulski – Franklin
2005 – Ron Brinkman – Appleton
2006 – Steve Sevals – Rice Lake
2007 – Dale Parr – Bloomer
            Ron Krohn – Verona 
2008 – Tom Barth – La Crosse
            Louie Eisenman – Wausau 
2009 – Dennis Semph – Sheboygan Falls
2010 – Rodney Davis – Big Foot
            Ron Quirk – Racine 
2011- 
Paul Feldhausen - Madison 
2012 - Mike Breed--Cameron
2013 - Gary Koy--Wausau and Toby Formiller--Neenah
2014 - Mike Gardon - Peshtigo

2015 - Derek Freeman--Nekoosa

WBCA Women of the Year

(Through 1996 this was the “United States Baseball Federation Amateur Baseball Woman of the Year”.)

1987 – Jackie Wilson – Milwaukee
1988 – NA 
1989 – Vivian Brezovar – Cedarburg
1990 – NA
1991 – Dorothy Frank – Ripon (Dorothy also received the 
            “National Amateur Baseball Woman of the Year” award
1992 – Mary Hirn – Milwaukee
1993 – Mary Jobe – Cumberland
1994 – Mary Lin Wershofen – Holmen
1995 – Kristine Held – Whitewater
1996 – Donna Moyer – Sheboygan
1997 – Joan Spillner – Montello
1998 – Cari Shartner – Sturgeon Bay
1999 – Ica Boylen – Seneca
2000 – Sue Riddle – DePere
2001 – Dawn Roth – Neenah
2002 – Patty Blaskowski – Cumberland
2003 – Joan Hawkins – Appleton
2004 – Paula Villiard – Bruce
2005 – Bev Ball – New Richmond
            Rae Ann Wegner – Watertown 
2006 – Rachel Waite – Hillsdale
2007 – Mary Rogers – Cumberland
2008 – Shelly Birling – Menasha 
2009 – Pam Bombien – Franklin
            Kathryn Heimerl – Dodgeville 
2010 – Michelle Burgert – Oshkosh
2011--
2012--Cheryl Brooks-Rosholt

This award was discontinued after 2012.