skip navigation
Home Contact Us Join WBCA Camps & Clinics Coaching Positions WBCA Awards Games Wanted WBCA All-State Teams Calendar

Home

    SUPPORT OUR SPONSORS

    Our WBCA sponsors are committed to our organization.  Please consider their services when purchasing equipment, other products, or services!

    Reporting/Not Reporting List for Baseball Wisconsin 2018

    Schools in red have reported their information and are good to go for Baseball Wisconsin 2018.  Schools in black have as yet to report.  If you feel this is in error, please contact Joe Waite at baseballwisconsin@gmail.com and if you are a new head coach and need a link for the survey, please email Joe at the same email.  Thanks!  Last Updated: Friday, September 22, 10:00PM

    Badger North: Baraboo, Beaver Dam, DeForest, Mount Horeb, Portage, Sauk Prairie, Waunakee.

    Badger South: Fort Atkinson, Madison Edgewood, Milton, Monona Grove, Monroe, Oregon, Stoughton, Watertown.

    Bay: Green Bay East/West, Menasha, New London, Seymour, Shawano, West DePere, Xavier.

    Big East: Cedar Grove-Belgium, Elkhart Lake-Glenbeulah, Howards Grove, Kohler-Sheboygan Christian, Oostburg, Ozaukee, Random Lake, Sheboygan Lutheran.

    Big Eight: Beloit Memorial, Janesville Craig, Janesville Parker, Madison East, Madison LaFollette, Madison Memorial, Madison West, Middleton, Sun Prairie, Verona.

    Big Rivers: Chippewa Falls, Eau Claire Memorial, Eau Claire North, Hudson, Menomonie, Rice Lake, River Falls.

    Capitol North: Columbus, Lake Mills, Lakeside Lutheran, Lodi, Poynette, Watertown Luther Prep.

    Capitol South: Belleville, Cambridge, New Glarus, Marshall, Waterloo, Wisconsin Heights.

    Central Wisconsin Large: Amherst, Bonduel, Iola-Scandinavia, Menominee Indian, Shiocton, Weyauwega-Fremont, Wittenburg-Birnamwood.

    Central Wisconsin North: Bowler, Gresham, Manawa, Marion, Tigerton, Wisconsin Valley-Northland Lutheran.

    Central Wisconsin South: Almond-Bancroft, Pacelli, Pittsville, Port Edwards, Rosholt, Tri-County, Wild Rose.

    Classic Eight Spring: Arrowhead, Catholic Memorial, Hartford, Milwaukee Lutheran, Oconomowoc, Slinger, Wisconsin Lutheran.

    Classic Eight Summer: Kettle Moraine, Mukwonago, Muskego, Waukesha North, Waukesha South, Waukesha West.

    Cloverbelt East: Colby, Columbus Catholic, Gilman, Granton, Greenwood, Loyal, Neillsville, Owen-Withee, Spencer.

    Cloverbelt West: Altoona, Cadott, Fall Creek, McDonell Catholic, Osseo-Fairchild, Regis, Stanley-Boyd, Thorp.

    Coulee: Arcadia, Black River Falls, Gale-Etrick-Trempealeau, Luther, Viroqua, West Salem, Westby.

    Dairyland: Augusta, Blair-Taylor, Cohrane-Fountain City, Eleva-Strum, Independence-Gilmanton, Immanuel Lutheran, Lincoln, Melrose-Mindoro, Whitehall.

    Dunn-Saint Croix: Boyceville, Colfax, Durand, Elk Mound, Glenwood City, Mondovi, Pepin-Alma, Plum City-Elmwood, Spring Valley.

    East Central: Berlin, Campbellsport, Kettle Moraine Lutheran, Ripon, Waupun, Winneconne.

    Eastern Wisconsin: Brillion, Chilton, Hilbert-Stockbridge, Manitowoc Lutheran, Manitowoc Roncalli, Mishicot, Saint Mary Catholic, Reedsville, Two Rivers, Valders.

    Eastern Wisconsin Summer: Kiel, New Holstein, Plymouth, Sheboygan Falls.

    Fox River Classic: Ashwaubenon, Bay Port, De Pere, Green Bay Preble, Green Bay Southwest, Manitowoc, Notre Dame, Pulaski, Sheboygan North, Sheboygan South.

    Fox Valley Association: Appleton East, Appleton North, Appleton West, Fond du Lac, Hortonville, Kaukauna, Kimberly, Neenah, Oshkosh North, Oshkosh West.

    Great Northern: Antigo, Lakeland Union, Medford, Mosinee, Northland Pines, Rhinelander, Tomahawk.

    Greater Metro: Brookfield Central, Brookfield East, Franklin, Germantown, Marquette, Menomonee Falls, Oak Creek, Sussex Hamilton, West Allis Hale, Wauwatosa East, Wauwatosa West.

    Heart O’North: Barron, Bloomer, Chetek-Weyerhaeuser, Cumberland, Hayward, Ladysmith, Northwestern, Spooner.

    Independent: Saint Lawrence Seminary.

    Indianhead: Bayfield, Butternut-Mercer, Drummond, Hurley, Ironwood, Mellen, Solon Springs, Washburn.

    Lake Superior: Ashland, Superior

    Lakeland East: Bruce, Cameron, Clear Lake, Cornell-Lake Holcombe, Flambeau, Northwood, Prairie Farm, Winter.

    Lakeland West: Clayton-Turtle Lake, Grantsburg, Luck-Frederic, Saint Croix Falls, Siren, Shell Lake, Unity, Webster.

    Marawood North: Abbotsford, Athens, Chequamegon, Phillips, Prentice, Rib Lake.

    Marawood South: , Assumption, Auburndale, Edgar, Marathon, Newman Catholic, Stratford.

    Marinette & Oconto: Crivitz, Coleman, Gillet-Suring, Niagara, Saint Thomas Aquinas-Lena, Wausaukee.

    Metro Classic: Catholic Central, Dominican, Martin Luther, Kenosha Saint Joseph, Racine Lutheran-Prairie, Racine Saint Catherine’s, Saint Thomas More, Shoreland Lutheran.

    Middle Border: Amery, Baldwin-Woodville, Ellsworth, New Richmond, Osceola, Prescott, Saint Croix Central, Somerset.

    Midwest Classic: Brookfield Academy, Heritage Christian, Kenosha Christian Life, Lake Country Lutheran, Living Word Lutheran, Milwaukee Messmer, Saint Francis, Saint John’s NWMA, University School of Milwaukee.

    Milwaukee City Blue: Bay View, Bradley Tech, Pulaski, South Division, Vincent, Washington.

    Milwaukee City Gold: Hamilton, Madison-Languages, Reagan, Riverside, Rufus King.

    Mississippi Valley: Aquinas, Holmen, La Crosse Central, La Crosse Logan, Onalaska, Sparta, Tomah.

    North Eastern: Clintonville, Denmark, Freedom, Fox Valley Lutheran, Little Chute, Luxemburg-Casco, Marinette, Oconto Falls, Waupaca, Wrightstown.

    North Shore: Cedarburg, Grafton, Homestead, Kewaskum, Nicolet, Port Washington, West Bend East, West Bend West, Whitefish Bay.

    Northern Lakes: Crandon, Elcho, Florence, Laona-Wabeno, Pembine-Goodman, Three Lakes-Phelps, White Lake.

    Packerland: Algoma, Gibraltar, Green Bay NEW Lutheran, Kewaunee, Oconto, Peshtigo, Sevastopol, Southern Door, Sturgeon Bay.

    Ridge & Valley: De Soto, Ithaca, Kickapoo, La Farge, North Crawford, Seneca, Wauzeka-Steuben, Weston.

    Rock Valley: Beloit Turner, Big Foot, Brodhead, Clinton, East Troy, Edgerton, Evansville, Jefferson, McFarland, Whitewater.

    Scenic Bluffs: Bangor, Brookwood, Cashton, Hillsboro, Necedah, New Lisbon, Royall, Wonewoc Center.

    Six Rivers East: Albany, Argyle, Barneveld, Black Hawk, Monticello, Pecatonica.

    Six Rivers West: Belmont, Cassville, Highland, Potosi, River Ridge, Shullsburg-Benton.

    South Central: Adams-Friendship, Mauston, Nekoosa, Wautoma, Westfield, Wisconsin Dells.

    Southeast: Kenosha Bradford, Kenosha Indian Trail, Kenosha Tremper, Racine Case, Racine Horlick, Racine Park.

    Southern Lakes: Badger Union, Burlington, Delavan-Darien, Elkhorn, Union Grove, Waterford, Westosha Central, Wilmot.

    Southwest Wisconsin: Dodgeville, Lancaster, Platteville, Prairie du Chien, Richland  Center, River Valley.

    SWAL: Boscobel, Cuba City, Darlington, Fennimore, Mineral Point, Iowa-Grant, Riverdale, Southwestern.

    Trailways North: Cambria-Friesland, Green Lake-Princeton, Lourdes, Markesan, Montello, Oakfield, Pardeeville, Randolph, Wayland Academy.

    Trailways South: Deerfield, Fall River, Horicon, Hustisford-Dodgeland, Johnson Creek, Palmyra-Eagle, Parkview, Rio, Williams Bay.

    Wisconsin Flyway: Laconia, Lomira, Mayville, North Fond du Lac, Omro, Saint Mary’s Springs, Winnebago Lutheran.

    Wisconsin Valley: DC Everest, Marshfield, Merrill, Stevens Point, Wausau East, Wausau West, Wisconsin Rapids.

    Woodland East: Brown Deer, Cudahy, Greenfield, Shorewood, South Milwaukee, Whitnall.

    Woodland West: Greendale, New Berlin Eisenhower, New Berlin West, Pewaukee, Pius XI, West Allis Central.

    Sponsored by GRB Academy

    GRB Academy

    Visit Website
    Sponsored by SWINGRAIL Training Aid

    SWINGRAIL Training Aid

    Visit Website
    Sponsored by Burghardt Sporting Goods

    Burghardt Sporting Goods

    Visit Website
    Sponsored by Wissports.net

    Wissports.net

    Visit Website

    Report scores here.

    Sponsored by Pukka

    Pukka

    Visit Website

    Official hat of the WBCA.

    Sponsored by Prep Baseball Report

    Prep Baseball Report

    Visit Website
    Sponsored by Ripon Athletic

    Ripon Athletic

    Visit Website
    Sponsored by H & K Sports

    H & K Sports

    Visit Website
    Sponsored by Hitters Baseball

    Hitters Baseball

    Visit Website
    Sponsored by Midwest Athletic Fields

    Midwest Athletic Fields

    Visit Website
    Sponsored by Legendary Fundraising

    Legendary Fundraising

    Visit Website
    Sponsored by Mid America Sports Advantage

    Mid America Sports Advantage

    Visit Website